III Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania

15 listopada 2016 r.

fot. Małgorzata Jakubowska, Agnieszka Rudowicz

15 listopada br. w Regionalnym Ośrodku Kultury "Mazury Garbate" odbył się III Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania poświęcony twórczości Henryka Sienkiewicza. Jego uczestnikami byli uczniowie klas IV - VI szkół podstawowych oraz gimnazjów powiatu oleckiego. Data wydarzenia nie była przypadkowa, przypadła dokładnie w setną rocznicę śmierci Wybitnego Pisarza.

Część konkursową poprzedziło widowisko pt. "Sylwetki bohaterów Sienkiewiczowskich" wprowadzające w nastrój uroczystości.

Walory artystyczne prezentowane we fragmentach utworów Noblisty  przez młodych artystów oceniało jury w składzie: p. Zofia Szczubełek, p. Krystyna Karczewska oraz p. Agnieszka Makarewicz. Wykonawcy najpiękniejszych interpretacji zdobyli tytuł Mistrza Pięknego Czytania, otrzymali nagrody książkowe - dzieła Henryka Sienkiewicza oraz pamiątkowe dyplomy.

Laureatami zostali:
w kategorii klas czwartych - Zuzanna Wróblewska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Olecku,
w kategorii klas piątych - Adrianna Sulżycka ze Szkoły Podstawowej w Wieliczkach,
w kategorii klas szóstych - Zofia Kozłowska ze Szkoły Podstawowej w Wieliczkach,
w kategorii klas pierwszych gimnazjum - Agnieszka Majewska z Zespołu Szkół w Olecku.

Przyznano także następujące wyróżnienia:
wśród czwartoklasistów - Zuzanna Jurewicz ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Olecku, Maciej Karniej ze Szkoły Podstawowej w Wieliczkach, Marek Zaniewski z Zespołu Szkół w Judzikach;
wśród piątoklasistów - Filip Krawczyk z Zespołu Szkół w Olecku, Magda Kumkowska - Leonarczyk ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Olecku, Jakub Kacper Topolski ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Olecku, Diana Wojnowska z Zespołu Szkół w Babkach Oleckich;
wśród uczniów klas szóstych - Filip Bartoszewicz ze Szkoły Podstawowej w Gąskach, Jakub Mackun z Zespołu Szkół w Olecku, Natalia Rant ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Olecku, Hubert Wiński z Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Olecku;
wśród gimnazjalistów - Julia Chmielewska z Zespołu Szkół w Babkach Oleckich.

Intencją organizatorów przedsięwzięcia - Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku - było przyczynienie się do popularyzacji twórczości oraz idei zawartych w dziełach Patrona, oddanie należnego hołdu Wielkiemu Polakowi w Roku Henryka Sienkiewicza.