Sotkanie autorskie z Renatą  Piątkowską

20 czerwca 2013 r.

fot. Ewa Ciechanowska

20 czerwca 2013r. w Miejsko- Powiatowej Bibliotece Publicznej w Olecku odbyło się spotkanie autorskie z p. Renatą Piątkowską, znaną i cenioną autorką książek dla dzieci.
W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas III c i IV a naszej szkoły .
Autorka ciekawie opowiadała o swojej twórczości literackiej, w której opisuje codzienne sytuacje. Bohaterami książek Renaty Piątkowskiej są dzieci z dużym poczucie humoru
i głową pełną zwariowanych pomysłów. Przeżywają one ciekawe przygody. Opowiadania pisarki dostarczają czytelnikowi nie tylko przyjemności i rozrywki, ale pełnią również funkcję edukacyjną. Mówią o sytuacjach prawdziwych, znanych dzieciom z codziennego życia i uczą rozumieć otaczający świat.
Pisarka przedstawiła swoim słuchaczom wybrane pozycje. Jedną z nich była książka „Mądra głowa zna przysłowia”, w której wyjaśnione zostało pochodzenie i znaczenie wielu przysłów. Autorce towarzyszyła zawodowa lektorka Elżbieta Malwina Kożurno, która czytała fragmenty książek. Jej interpretacja doskonale podkreślała humor opowiadań i była niewątpliwie dodatkową atrakcją spotkania.
Dzieci miały możliwość zadawania pytań, na które p. Renata chętnie odpowiadała. Dowiedziały się m.in., że książki pisze od dwunastu lat, zawsze marzyła, żeby jeździć konno, co się ziściło. Jest nawet posiadaczką „połowy konia”, kota i psa.
Na koniec Gość rozdawał autografy na zakupionych przez dzieci książkach.
Spotkanie na żywo z osobą piszącą było dla dzieci niecodziennym przeżyciem i zachęciło je do sięgania po książki.

„Z przysłowiami za pan brat”, „Szczęście śpi na lewym boku”, „Opowiadania z piaskownicy” zostały umieszczone na Złotej Liście Książek dla dzieci przez Fundację ABC XXI – Cała Polska Czyta Dzieciom. Zbiór opowiadań „Nie ma nudnych dni” został nominowany do Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego i również jest na w/w Złotej Liście, a książka „Na wszystko jest sposób” została nagrodzona w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Renata Piątkowska za całokształt twórczości literackiej dla dzieci została uhonorowana Nagrodą im. Marii Wryho-Radziwiłłowicz, a w 2007 r. otrzymała nominację do Nagrody Prezydenta Miasta Bielsko-Białej IKAR 2007.

Tekst - Ewa Ciechanowska