14 października 2010 r.

autor zdjęć: Jerzy Weiss

„ Kto ze źródła pije, musi uklęknąć i pochylić czoło … ”

Święto Edukacji Narodowej wpisało się w historię każdej szkoły .

Jest to szczególny dzień, który zobowiązuje do refleksji nad trafnością wyboru zawodu, jest także wyjątkową okazją do wyrażenia wdzięczności wszystkim pracownikom szkoły za trud i poświęcenie wkładane w pracę z dziećmi i młodzieżą.

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku obchody Dnia Nauczyciela miały miejsce 14 października i rozpoczęły się o godz. 10:00. Przybyli na tę uroczystość goście: emerytowani nauczyciele i byli pracownicy szkoły, dyrekcja: p. Eligia Bańkowska i p. Ewa Łapszys, grono pedagogiczne, pracownicy administracji i obsługi, przewodniczący Rady Rodziców pan Dariusz Stachelek oraz uczniowie i przedszkolaki z „Jedyneczki” wraz ze swoimi wychowawczyniami zostali serdecznie przywitani przez przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego: Żanetę Szukieć i Gabrielę Bańkowską i zaproszeni do uczestnictwa w uroczystej akademii, którą rozpoczął widowiskowy występ czwartoklasistów przygotowanych przez panie: Grażynę Olechno i Teresę Szadkowską, w baśni „Kot w butach”. Na twarzach odbiorców, szczególnie  tych najmłodszych, widoczny był zachwyt. Znak, że bajka się podobała!
    Następnie uczennice z kl. V i VI zabrały obecnych w poetycką podróż w poszukiwaniu źródeł wiedzy, tajników poznania, pięknie deklamując fragmenty liryki, m. in. Karola Wojtyły, Zbigniewa Herberta, Kazimiery Iłłakowiczówny. Recytatorki zaczerpnęły kryształowej wody, chyląc czoło i oddając cześć Tym, którzy na co dzień prowadzą je do źródeł mądrości- nauczycielom.
    Wzruszające życzenia i podziękowania wyśpiewała także uczennica kl. V- Barbara Kamińska.

Jak co roku święto nauczycieli było okazją do docenienia i nagrodzenia ich pracy. Wielu pracowników naszej szkoły otrzymało nagrody z rąk p. dyrektor wraz z podziękowaniami i ciepłymi życzeniami.
    W imieniu opiekunów naszych uczniów swoją wdzięczność dla pedagogów i innych pracowników szkoły wyraził przewodniczący Rady Rodziców. Świętujący, szczodrze obdarowani ozdobnymi piórami- symbolami wiedzy i pięknymi kartami z życzeniami, udali się na słodki poczęstunek.

Tekst: Ewa Ciechanowska

SP1 Olecko Ostatnia zmiana: 17/10/2010 E.Łapszys