14 października 2011

autor zdjęć: Agnieszka Tomczyk - Żylińska

Własnoręcznie wykonanymi laurkami oraz malutkimi jesiennymi kompozycjami witali wszystkich pracowników przybyłych na uroczystą akademię w Dniu Edukacji Narodowej przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej nr 1 im. H. Sienkiewicza w Olecku.

Ogrodowa sceneria (mnóstwo barwnych rozsianych na murawie kwiatów, pszczółki, motyle, ławeczki, altana) o tej porze roku wyglądała uroczo, niemniej jednak dość zastanawiająco.

Prowadzący – przewodniczący Samorządu Uczniowskiego (Karolina Radzewicz oraz Kuba Miłowicki) po słowach otwierających uroczystość przedstawili krótko rys historyczny święta, wspominając o Komisji Edukacji Narodowej, a następnie zaprosili zgromadzonych do ogrodu, gdzie pewien pracowity ogrodnik wytrwale pielęgnował swoje roślinki. Pantomima „Ogrodnik i kwiaty” pozwoliła zrozumieć „zagadkową scenerię” i stało się jasne, że ogrodnik to nauczyciel, roślinki to uczniowie, a ogród to … szkoła?

Karolina i Kuba, w imieniu całej społeczności uczniowskiej kierując się wewnętrzną potrzebą okazania wdzięczności za codzienny trud i poświęcenie nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi, poprosili o przyjęcie skromnego, ale jakże wymownego podarunku – kwiatów, które rozkwitły w poezji. I popłynęły wzniosłe słowa

„ … A ja nad dzbanem z różami stoję,
Sięgam po jedną i płatki rozchylam,
I długo woń ich durzącą wdycham
A potem wdzięczność do płatków przyklejam
I składam w ręce mego nauczyciela”.

Uwieńczeniem części artystycznej było subtelne wykonanie piosenki „Pamiętajcie o ogrodach” przez Basię Kamińską. Wokalnie uatrakcyjnił program również chór szkolny prowadzony przez p. Teresę Szadkowską. Zabrzmiały pieśni „Nauczycielom”, „W dniu nauczyciela”. W trakcie uroczystości głos zabrali pani Dyrektor  Eligia Bańkowska oraz przewodniczący Rady Rodziców pan Dariusz Stachelek. Tu również padły miłe słowa podziękowań i życzeń skierowane do grona pracowników szkoły.

Opisaną akademię „A wdzięczność nasza bez granic …” przygotowali uczniowie z klas VI b i VI c, II a i III b pod kierunkiem i opieką pań: Sylwii Szarneckiej, Ewy Ciechanowskiej, Beaty Sulińskiej i Danuty Grzyb. Wsparcia technicznego udzielił jak zwykle pan Tomasz Werla.

A słowa „By kwiaty były piękne, potrzeba wiele pracy ogrodnika i wysiłku samej roślinki, wspólnej pracy, wspólnego trudu  i wytrwałości …” niech będą odzwierciedleniem tego, co podziwialiśmy na scenie, bo „kwiaty” rzeczywiście były piękne.

Tekst: Renata Bogdan

SP1 Olecko Ostatnia zmiana: 20/10/2011 E.Łapszys