Koncert Pieśni Patriotycznych

autor zdjęć: Ewa Łapszys

Uroczyste obchody Święta Niepodległości na stałe wpisały się w najnowszą historię naszego kraju. By w młodym pokoleniu pogłębiać patriotyzm, szacunek dla historii Polski i jej tradycji, 12 listopada 2010r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku odbył się koncert pieśni patriotycznej. Podczas uroczystości przygotowanej pod kierunkiem pani Teresy Szadkowskiej uczniowie zaśpiewali utwory, które na przestrzeni dziejów towarzyszyły Polakom w ich walce o niepodległość kraju. Dodawały ducha w trudnych chwilach, podsycały ich patriotyzm i wiarę w siebie. W wykonaniu chóru usłyszeliśmy ”Rotę”, „Piechotę”, ”Przybyli ułani”, ”Warszawskie dzieci” i ”Pałacyk Michla”. Najwięcej wzruszeń dostarczyły występy laureatów VI Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej. Wyróżniona w konkursie Kinga Lenarczyk (IIa), z uczuciem zaśpiewała ”Jak długo w sercach naszych choć kropla polskiej krwi”, pieśń popularną na Śląsku podczas plebiscytu w 1921 r.
    Wszystkich zachwycił niezwykle widowiskowy występ duetu drugoklasistów - Kacpra Jakubowskiego (IId) i Kacpra Jastrzębskiego (IId), którym towarzyszyła na scenie Julia Łabanowska (IId). Za wykonanie „Serca w plecaku” chłopcy otrzymali pierwszą nagrodę. Do serc trafiła także wzruszająca interpretacja utworu „Biały krzyż” Gabrieli Bańkowskiej (VIa) i Małgorzaty Krajewskiej (VIa). Zaprezentowane pieśni wprowadziły słuchaczy w wyjątkowy nastrój. Przekazywane z pokolenia na pokolenie stanowią o naszej tożsamości narodowej, nieprzemijającej potrzebie piękna, wzruszenia i uśmiechu.

Tekst:Aleksandra Czarnecka, Marzanna Stefanowska

SP1 Olecko Ostatnia zmiana: 14/11/2010 E.Łapszys