ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

autor zdjęć: Ewa Łapszys

Każdy powinien nosić Polskę w sercu

11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat historii Polski. Dzień ten wieńczy blisko półtorawieczne dążenie kilku pokoleń Polaków do odzyskania, utraconej na skutek zaborów, niepodległości.
    Z tej okazji 12 listopada 2009 roku w Szkole Podstawowej nr 1 im. H. Sienkiewicza w Olecku odbył się uroczysty apel. Część artystyczna została przygotowana przez uczniów kl. VI c pod kierunkiem pani Agnieszki Droździel (nauczycielki historii). Oprawą muzyczną zajęła się pani Teresa Szadkowska (nauczycielka muzyki). Uczniowie wprowadzili słuchaczy w wyjątkowy nastrój, przedstawiając ważne wydarzenia historyczne, które złożyły się na proces odrodzenia polskiej państwowości.
    „Przez 123 lata Ojczyzna nasza była zniewolona. Jednak nasi rodacy nigdy nie pogodzili się z utratą suwerenności. pragnęli, by była ona wolna i w takiej intencji bili się z wrogiem”.Usłyszeliśmy recytację wielu patriotycznych wierszy, m.in.: ”Dzień 11 Listopada”, „Synowie moi”, „Jestem Polakiem z całej duszy”. Piękne wykonanie „Roty” M. Konopnickiej wywołało w odbiorcach niezwykłe emocje. Pozwoliło przenieść się myślami w odległe czasy zniewolenia.
    Humorystyczna scenka w języku niemieckim rozśmieszyła najmłodszych słuchaczy.Tę niezwykłą uroczystość uświetnił występ uczestników konkursu „Pieśni patriotycznej” Pauliny Jankowskiej i Karola Jasińskiego (uczniów kl. III b, opiekun pani Renata Bogdan oraz Teresa Szadkowska). Duet wokalno-muzyczny wykonał pieśń pt. ”Bywaj dziewczę zdrowe”. Gromkie i długie brawa, które rozległy się pod koniec, były szczerym dowodem uznania i podziękowania aktorom za ich wkład w przygotowanie interesującej i wzruszającej części artystycznej.

Przesłanie „Każdy powinien nosić Polskę w sercu” niech pozostawi ślad w naszych umysłach dla przyszłych pokoleń.
Tekst: Aleksandra Czarnecka, Ewa Ciechanowska

SP1 Olecko Ostatnia zmiana: 13/11/2009 E.Łapszys