XI Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku

9 września 2011

autor zdjęć: Marzanna Stefanowska

9 września 2011 roku poczet sztandarowy naszej szkoły pod opieką pani Marzanny Stefanowskiej uczestniczył
w XI Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku.

Marsz to uroczystość religijno-patriotyczna, która ma przypominać historię wywózek na Wschód i upamiętniać tych, którzy z zesłania nie wrócili. Biorą w niej udział Sybiracy, młodzież w tym uczniowie szkół noszących imię Sybiraków, Polonia nie tylko ze Wschodu, ale także m.in. z USA i Wielkiej Brytanii.

W tym roku uczestnicy marszu szczególnie upamiętnili 70. rocznicę ostatniej, z czterech, wywózek na Wschód oraz 70. rocznicę utworzenia polskiej armii na Wschodzie. - Bowiem to z zesłańców Sybiru, więźniów obozów i łagrów byli żołnierze i dowódcy tej armii - podkreślał w czasie uroczystości prezes Związku Sybiraków Tadeusz Chwiedź.

W części uroczystości pod Grobem Nieznanego Sybiraka odmówiono modlitwy w obrządku katolickim i prawosławnym, został odczytany apel poległych, oddano salwę honorową oraz złożono wieńce.

SP1 Olecko Ostatnia zmiana: 18/09/2011 E.Łapszys