WIDZI WSZYSTKO, TYLKO NIE OCZAMI

15 - 16 marca 2018r.

fot. Małgorzata Szafrankowska, Grażyna Gref-Koncewicz

Widzi wszystko, tylko nie oczami

W dniach 15- 16 marca 2018r. naszą szkołę odwiedził niezwykły gość – p. Sebastian Grzywacz ze swoim psem Rollkiem. Prowadził zajęcia z uczniami, podczas których opowiadał o sobie i funkcjonowaniu osób niewidomych w społeczeństwie.

Sebastian Grzywacz kiedyś widział. Stracił wzrok w wypadku komunikacyjnym 10 lat temu, ale - jak mówi - bardzo szybko nauczył się żyć w nowych okolicznościach. Na co dzień pracuje w Fundacji "Ponad słowami", zajmuje się aktywizacją sportową młodzieży, przeciwdziałaniem przemocy i prowadzi szkolenia. Prywatnie jest samotnym ojcem i wychowanie syna jest dla niego najważniejsze w życiu.

- Niepełnosprawność to są ograniczenia, jakie sobie narzucamy lub jakie napotykamy. Jeżeli ktoś nie widzi, może robić całą masę innych wspaniałych rzeczy - mówi p. Sebastian. Podobnie jak ci, co widzą, niewidomi mogą być dziennikarzami, prawnikami czy informatykami. Mogą również śmiać się na filmie w kinie czy cieszyć się z wygranej piłkarzy.

Pan Sebastian podczas spotkań starał się uświadomić uczniom i nauczycielom, jak powinni zachowywać się w obecności osoby niewidomej, ociemniałej oraz jak i kiedy jej pomagać. Dzieci mogły zobaczyć i dotknąć książki napisanej alfabetem Braille'a i obejrzeć rysunki przygotowane dla osób niewidomych. Dowiedziały się, jakie rozwiązania techniczne pomagają w codziennym życiu osób niewidzących. Na moment każdy mógł wejść w rolę osoby niewidzącej. Wniosek – nie było łatwo!

Na spotkanie p. Sebastian przybył ze swoim wiernym przyjacielem - przewodnikiem Rollem – psem rasy
Chesapeake Bay Retriever. Wyjaśnił dzieciom, jak należy postępować z psami przewodnikami - nie wolno ich zaczepiać, bo to je rozprasza. Na zakończenie spotkania każdy mógł pogłaskać Rolka.

Warsztaty były bardzo interesujące i, miejmy nadzieję, uzmysłowiły dzieciom, że osoby niewidome mogą i powinny żyć normalnie, a my powinniśmy ich w tym wspierać.

Opinie uczniów.

"W dniach 15-16 marca 2018 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w dość niecodziennym spotkaniu - z Panem Sebastianem Grzywaczem - niewidomym. Na tą niezwykłą lekcję przybył z psem przewodnikiem - Rolkiem. Każdy mógł przez chwilę poczuć się jak osoba niewidoma, bo dostaliśmy opaski na oczy, w których poruszaliśmy się, a także próbowaliśmy odgadnąć, za pomocą dotyku, co przedstawia - obrazek - tyflografika. Pan Sebastian przybliżył nam świat, w którym żyją niewidomi. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o osobach, które straciły wzrok, o Panu Sebastianie oraz o tym, jak postąpić z niewidomym. Obejrzeliśmy  materiał filmowy, który przemówił do naszych umysłów. Wbrew wszystkiemu okazało się, że tak na prawdę da się żyć bez wzroku w XXI wieku, bo są różnego rodzaju udogodnienia, a poza tym jeszcze cztery zmysły.

Warto było przyjść, zobaczyć, posłuchać i poczuć, ponieważ to spotkanie było bardzo ciekawe i pouczające".

Daniel Murawski VII c