„Owoce w szkole

Program Unii Europejskiej "Owoce w szkole" został powołany do życia jako inicjatywa mająca na celu odwrócenie niekorzystnych tendencji dotyczących zwyczajów żywieniowych dzieci, a w szczególnośœci niewystarczającego spożywania owoców i warzyw.

Głównymi celami programu są trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego stylu życia poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym realizowane w szkołach.

Program został uruchomiony w Unii Europejskiej od roku szkolnego 2009/2010. Bierze w nim udział większoœść państw członkowskich UE, w tym również Polska. Program finansowany jest ze œśrodków pochodzących z budżetu UE (75%) oraz śœrodków pochodzących z budżetu krajowego (25%).

Program ma na celu ukształtowanie wœród dzieci trwałego nawyku spożywania owoców i warzyw, poprzez udostępnianie dzieciom owoców i warzyw oraz specjalne działania edukacyjne promujące zdrową dietę oraz styl życia.

Program skierowany jest do uczniów klas I-III szkół podstawowych. Dzieci otrzymują kilka razy w tygodniu porcje owocowo-warzywne, które spożywają w szkole. Dzieciom udostępnia się:

• œ- świeże owoce (jabłka, gruszki, truskawki),
  • œ- świeże warzywa (marchew, paprykę słodką, rzodkiewki),
  • - soki owocowe, warzywne oraz owocowo - warzywne.

Koncepcja programu została opracowana w taki sposób, aby program przyniósł jak najwięcej korzyśœci dzieciom, a jednocześœnie nie stanowił zbyt dużego obciążenia organizacyjnego dla szkoły:

• Kształtuje u dzieci i młodzieży nawyk regularnego spożywania różnorodnych owoców i warzyw poprzez zapewnienie uczniom bezpłatnego dostępu do owoców i warzyw, zalecanych do spożycia w codziennej diecie,
  • Owoce i warzywa spożywane są w grupie, wśœród rówieśœników, co sprzyja utrwalaniu się pozytywnych nawyków żywieniowych i przełamywaniu niechęci przed jedzeniem okreśœlonych produktów,
  • Program stanowić może element różnorodnych inicjatyw edukacyjnych realizowanych w szkole, dotyczących prawidłowego odżywiania oraz zdrowego stylu życia, w szczególnośœci poprzez realizowane w ramach programu obowiązkowe działania edukacyjne,