REKOLEKCJE 2010

autor zdjęć: Ewa Łapszys

W dniach 14-17 marca 2010r. w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Olecku odbyły się rekolekcje wielkopostne. W Szkole Podstawowej nr1 im. Henryka Sienkiewicza  wzorem lat ubiegłych program duchowego przygotowania do Świąt Wielkiej Nocy był bardzo bogaty.
        Głównym założeniem wspólnego przeżywania tego okresu było pogłębienie wiedzy religijnej zintegrowanej z edukacją teatralną, muzyczną, plastyczną i historyczną. Na „inne lekcje” w szkole uczniowie przybyli bardzo licznie. Pięknie zinterpretowali temat konkursu plastycznego „Bądźmy świadkami miłości”, wykonując różnymi technikami galerię plakatów. Klasy młodsze wykonały elementy dekoracyjne sali: lampy „Światło świata” i kwiaty „Lilie wielkanocne”. Z zaciekawieniem słuchały ujmującej historii „Jak Karolek został Papieżem”. Kształtowały w sobie pożądane postawy życiowe, oglądając filmy edukacyjne („X Przykazań”, „Serce”). Uczniowie z klas starszych obejrzeli filmy dokumentalne poświęcone Wielkiemu Polakowi Janowi Pawłowi II. Wychowawcy klas IV-VI przeprowadzili także spotkania, które miały na celu kształtowanie właściwych postaw – odróżnianie dobra od zła, dostrzeganie wartości duchowych człowieka, ocenianie, co w życiu jest naprawdę ważne. Poza tym obie grupy wiekowe spotykały się każdego dnia w pięknie udekorowanej sali i w zawiązanych wspólnotach radośnie śpiewały „Na jeziorze burza hula, Jezus ze mną w łodzi jest …”, „Pan jest Pasterzem moim i nie brak mi niczego …”, a piosenką przewodnią był „Pociąg do nieba”.
        Istotnym elementem szkolnych rekolekcji były wymowne inscenizacje z pięknymi strojami, rekwizytami i dekoracją, które zachwyciły i poruszyły wszystkich odbiorców. Aktorzy – członkowie Koła Teatralnego oraz uczniowie klas: IIIc, IVb, VIa – sugestywnie przedstawili „Syna Marnotrawnego”, „Samarytanina”, „Misterium Paschalne”, „Sąd nad Jezusem” i „Kwiat o nazwie UCZCIWOŚĆ”. Dwie ostatnie wywarły największe wrażenie na szkolnej publiczności, czemu dały wyraz długie i gromkie oklaski.
        W przygotowanie i przedstawienie widowisk całe swoje serce włożyła p. Teresa Szadkowska, za co społeczność szkolna składa Jej szczere podziękowania. Swoją obecnością szkołę zaszczycili: ksiądz proboszcz Marian Salamon oraz ksiądz wikariusz Arkadiusz Lisowski. Po szkolnej części rekolekcji uczniowie w określonym porządku udawali się do kościoła na Mszę Świętą.
        Miejmy nadzieję, że dzięki „nietypowym lekcjom” dzieci dowiedziały się, iż prawdziwy świadek miłości żyje, pracuje, zwycięża, szuka, cierpi i przebacza, a wiedza ta znajdzie odbicie w praktyce.
           Tak pięknie przygotowane i przeprowadzone rekolekcje w szkole to wspólne dzieło pań katechetek: p. Teresy Szadkowskiej i p. Bożeny Jeglińskiej we współpracy z wychowawcami klas.

Renata Bogdan i Ewa Ciechanowska

SP1 Olecko Ostatnia zmiana: 16/03/2010 E.Łapszys