Wczoraj przedszkolaki, dzisiaj pierwszaki

autor zdjęć: Wojciech Łapszys

20 listopada 2009r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych:kl. Ia (wych. p. Teresa Grzymkowska), kl. Ib (wych. p. Beata Sulińska), kl. Ic (wych. p. Elżbieta Suchanek) i kl. Id (wych. p. Maria Ewko).
     Bohaterowie uroczystości przybyli tanecznym krokiem w rytmie marsza „Klap, klap” do odświętnie przybranej sali, wypełnionej po brzegi najmilszą dzieciom publicznością – ich rodzinami. Najbliżsi niecierpliwie wypatrywali swoich pociech wśród zacnego i eleganckiego tłumu i o ile było to tylko możliwe, nie spuszczali z nich oczu. Podniosłości chwili i „studenckiego uroku” dodawały dzieciom granatowe birety.
     Przygotowania do tak ważnego wydarzenia trwały bardzo długo, niemal od początku roku szkolnego. Na zajęciach dzieci uczyły się piosenek, powtarzały wiersze, zdobywały różne umiejętności. Ciężka praca zaowocowała! Pierwszaki znakomicie wykazały się wiedzą geograficzno-przyrodniczą, matematyczną i polonistyczną. Bez trudu przebrnęły przez krainę ruchu drogowego i krainę grzeczności. Udowodniły, że znają patrona szkoły, której chcą być uczniami, a jego bohaterowie literaccy nie są im obcy. Niezwykłe umiejętności muzyczne zaprezentowały w wesołych i pozytywnie nastrajających piosenkach.
     Ocena p. dyrektor za jakość wykonania zadań była najwyższa.
     Po sprawnym „zdaniu egzaminu” przyszedł czas na najważniejszy moment uroczystości – ślubowanie przed sztandarem i pasowanie na ucznia przez panie dyrektor: Eligię Bańkowską i Ewę Łapszys. Dotyk prawdziwego miecza rycerskiego w ramię przyprawiał każde dziecko o dreszczyk emocji.
     I o ile przed „sprawdzianem” z twarzy dzieci emanowało zdenerwowanie i niepokój, to w chwilę potem zagościła radość i duma powodowane faktem przyjęcia ich do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku. Słowa, którymi ślubowały dzieci potwierdzone zostały symbolicznym odciśnięciem palca w kronice szkoły przez reprezentacje klas. Pamiątkowy dyplom natomiast nie pozwoli im zapomnieć o obietnicy.
     Nowi pełnoprawni uczniowie zostali hojnie obdarowani upominkami i mnóstwem ciepłych słów otuchy, pochwały i szczerych życzeń przez p. dyrektor Eligię Bańkowską i przybyłych na uroczystość gości: przewodniczącego Rady Miejskiej p. Karola Sobczaka, proboszcza Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego księdza Mariana Salamona, przewodniczącą Rady Rodziców p. Irenę Milewską oraz przedstawicielkę starszych koleżanek i kolegów Magdalenę Backiel.
     Po złożeniu swoim paniom wychowawczyniom szczerych podziękowań za trud włożony w przygotowanie tak pięknej uroczystości, dzieci udały się na zasłużony poczęstunek.
     Uroczystość ślubowania błyskotliwie prowadzona przez p. Halinę Matwiejczyk przebiegła w miłej, sympatycznej atmosferze i z pewnością wzbudziła wiele pozytywnych emocji u wszystkich zaangażowanych w to ważne szkolne wydarzenie.
     Tekst:Renata Bogdan, Ewa Ciechanowska

SP1 Olecko Ostatnia zmiana: 22/11/2009 E.Łapszys