19 listopada 2010r.

autor zdjęć: Agnieszka Tomczyk-Żylińska

„Ślubuję być dobrym Polakiem …” zabrzmiało uroczyście w Szkole Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku.
    19. listopada to dzień szczególny dla tegorocznych pierwszoklasistów ( klasa
Ia - wych. p. Danuta Grzyb, klasa Ib – wych. p. Grażyna Olechno, klasa Ic – wych. p. Renata Bogdan, klasa Id p. Halina Matwiejczyk), ponieważ w tym dniu stali się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. Ceremoniał pasowania poprzedziły kilkutygodniowe przygotowania do „egzaminu na ucznia”.
    Zadania nie były łatwe. Kandydaci na uczniów musieli wykazać się wszechstronną orientacją w temacie patrona swojej szkoły – Henryka Sienkiewicza.
    Dzielne pierwszaki udowodniły, że potrafią pięknie recytować wiersze o Sienkiewiczu i jego bohaterach, a wizualny portret pisarza jest im dobrze znany. Niezwykle interesująca  okazała się barwna prezentacja wybranych postaci z literatury naszego patrona. Na scenie zobaczyliśmy tkliwą Danusię Jurandównę, porywczego Pana Wołodyjowskiego, rozważnego Stasia i dzielną Nel oraz rozmarzonego Janka Muzykanta. Notowania wzrosły po wdzięcznym wykonaniu tańca dworskiego z czasów bohaterów sienkiewiczowskich. Poza tym dzieci przekonały wszystkich, że z ogromnym zacięciem uczą się czytać, pisać i liczyć i wiele już umieją. Śpiewająco wykazały się wiedzą o ruchu drogowym. A wiersz „O domu i wędrówce” pozwolił małym studentom w granatowych biretach na „zaliczenie” z patriotyzmu.
    Gromkie brawa rodziców i zgromadzonych gości oraz „wielka” szóstka wystawiona przez p. dyrektor szkoły doprowadziły dzieci do bardzo ważnego i z niecierpliwością oczekiwanego momentu – przysięgi uczniowskiej i uroczystego pasowania na ucznia. Za przyczyną
dyrektor szkoły p. Eligii Bańkowskiej i wicedyrektor p. Ewy Łapszys każdy pierwszoklasista poczuł dotyk rycerskiego miecza na swoim prawym ramieniu. Chwila to podniosła i niepowtarzalna, potwierdzona honorowym podpisem przedstawicieli poszczególnych klas w kronice szkolnej.
    Słowa życzeń i gratulacji skierowali do dzieci w swoich wystąpieniach obecni na uroczystości goście: proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego
ks. Marian Salamon, przewodniczący Rady Miejskiej p. Karol Sobczak, przewodniczący Rady Rodziców p. Dariusz Stachelek oraz przedstawicielka starszych uczniów naszej szkoły - Barbara Kamińska.
    Korzystając z okazji serdecznie dziękujemy w imieniu „nowych” uczniów księdzu proboszczowi oraz Radzie Rodziców za ufundowane upominki.
Pani
Teresie Szadkowskiej oraz dzieciom z chórku szkolnego i koła teatralnego jesteśmy wdzięczni za uświetnienie naszej uroczystości swoim występem.
    Pani
Jolancie Miłowickiej składamy podziękowanie za elokwentne przeprowadzenie opisanego wyżej wydarzenia, koleżankom oraz pracownikom obsługi za życzliwość i pomoc w gromadzeniu rekwizytów i przygotowaniu dekoracji.

Rodzicom dziękujemy za przybycie, a w imieniu dzieci za wsparcie i pyszne poczęstunki w klasach.
    Przeżyte chwile uwiecznione zostały licznymi fotografiami, a rota z pamiątkowego dyplomu oby trwale przypominała dzieciom o ich uczniowskich zobowiązaniach wobec Ojczyzny, szkoły, rodziców i nauczycieli.

Tekst:
Renata Bogdan