"Radosny U¶śmiech - Radosna Przyszłoś¶ć"

Program edukacyjny w zakresie higieny jamy ustnej dla uczniów klas II szkół podstawowych.

Próchnica jest jedn± z najszerzej rozpowszechnionych chorób na świecie. W Polsce dotyczy 85-90% wszystkich grup wiekowych. Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój próchnicy zębów s± bakterie, które rozkładaj±c cukry obecne w pożywieniu, wytwarzaj± kwasy rozpuszczaj±ce substancje mineralne szkliwa. Czas zalegania pokarmu w jamie ustnej jest drugim czynnikiem próchnicy. Kolejne czynniki powstawania próchnicy to: czynniki dietetyczne i uwarunkowania genetyczne. To, czy nasze zęby będ± zdrowe w największej mierze zależy jednak od nas samych, od naszej ¶świadomo¶ści i znajomo¶ści problemu.

Cel główny Programu :

• - zmniejszenie występowania próchnicy zębów u dzieci

Cele szczegółowe:

• - wzrost wiedzy na temat zdrowia jamy ustnej
  • - wyrobienie nawyków higienicznych od najmłodszych lat
  • - podniesienie wśród dzieci odpowiedzialności za higienę jamy ustnej
  • - zachęcanie rodziców do współdziałania  na rzecz prawidłowej higieny jamy ustnej

Adresaci:

• - uczniowie klas II szkół podstawowych