XXII Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich w Bydgoszczy

23 - 25 maja 2014 r.

zlot1_14 zlot2_14 zlot3_14 zlot4_14 zlot5_14 zlot6_14 zlot7_14 zlot8_14

fot. Archiwum

W dniach 23-25 maja w Bydgoszczy odbył się XXII Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich. Naszą szkołę reprezentowali szóstoklasiści- Hanna Kozłowska i Tadeusz Szarnecki oraz nauczycielka- pani Monika Kacprzyk.

Do Bydgoszczy zjechało ponad 200 osób z ponad 40 szkół. W programie trzydniowej imprezy był przemarsz barwnego korowodu przez miasto, msza święta w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła, złożenie kwiatów pod pomnikiem Henryka Sienkiewicza, uroczysta gala z zaproszonymi gośćmi w sali koncertowej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, bankiet w pałacu w Ostromecku, wycieczki krajoznawcze oraz imprezy plenerowe.

Do turystycznych atrakcji należał przejazd zabytkową kolejką wąskotorową do Wenecji, impreza plenerowa z Bractwem Sarmackim w ruinach zamku Diabła Weneckiego, wizyta w Muzeum Kolejki Wąskotorowej, rejs statkiem solarnym po Brdzie, zwiedzanie zabytkowych spichrzy na Wyspie Młyńskiej oraz zwiedzanie Muzeum Wodociągów w Lesie Gdańskim i Muzeum Kanału Bydgoskiego.

Tradycyjnie na zlot przybył gość honorowy - wnuk Patrona szkół, Juliusz Sienkiewicz. W wydarzeniu wzięła też udział Anna Dziewanowska, prawnuczka pisarza.

Celem spotkań jest wymiana doświadczeń, współpraca nauczycieli i uczniów, pogłębienie wiedzy o Patronie, a także poznanie miejsc związanych z pisarzem.