XX ZLOT SZKÓŁ SIENKIEWICZOWSKICH STAROGARD GDAŃSKI

zlot1_2012 zlot2_2012 zlot3_2012 zlot4_2012 zlot5_2012 zlot6_2012

fot. Archiwum szkoły

XX Zlot Szkół Sienkiewiczowskich

W tym roku spotkanie przedstawicieli sienkiewiczowskiej braci odbyło się w dniach 25 – 27.05.2012 r. w Starogardzie Gdańskim. Nasi przedstawiciele na tym zlocie to uczennice: Karolina Radzewicz, Aleksandra Kalicka, Anna Maria Napiórkowska oraz pani dyrektor: Eligia Bańkowska .

Dwudziesty zlot na Ziemi Kociewskiej wypełnił ciekawy program. Spotkanie rozpoczęło się od spektakularnego przemarszu uczestników zlotu ulicami Starogardu Gdańskiego. Uczniowie w przebraniach z transparentami utworzyli wielobarwny pochód, który zatrzymał się na Rynku, by wysłuchać z ust prezydenta historii miasta.

Po mszy świętej w kościele św. Mateusza odbyło się uroczyste otwarcie zlotu w kinie „Sokół”. Podczas inauguracji spotkania zaprezentowano przedstawienie „Kochał Cię Polsko” z pytaniami dotyczącymi twórczości Henryka Sienkiewicza, wręczono nagrody zwycięzcom konkursów zlotowych. Muzyczne występy Kapeli Kociewskiej i zespołu „Jordan” uświetniły uroczystość.

Drugi dzień zlotu wypełniły wycieczki. W Gdańsku grupy zlotowe zwiedziły Muzeum Bursztynu, starówkę oraz popłynęły galeonem „Lew” na Westerplatte. W Szpęgawsku złożono kwiaty pod pomnikiem pomordowanych przez Niemców mieszkańców Ziemi Kociewskiej. Nad jeziorem Jamertal odbyło się spotkanie z Mieczysławem Kalenikiem, odtwórcą głównej roli w adaptacji Krzyżaków. Przy ognisku w Hubertusie miała miejsce gawęda wnuka pisarza, Juliusza Sienkiewicza na temat historii jego rodu oraz pokaz Bractwa Rycerskiego. W ostatni dzień zlotu dla grup odjeżdżających w godzinach popołudniowych zaproponowano zwiedzanie Muzeum Ziemi Kociewskiej.

Najciekawsze wydarzenia z XX Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich  utrwaliłyśmy na prezentowanych zdjęciach i pamiątkach zlotowych.

Anna Maria Napiórkowska kl. VId