ŻYWA LEKCJA HISTORII

8 grudnia 2011 r.

autor zdjęć: Adam Truchan

8 grudnia 2011 roku odbyła się niezwykle ciekawa "żywa lekcja historii". Tym razem członkowie bractwa rycerskiego z Gniewu zabrali nas do czsów średniowiecza, epoki głębokiej religijności, ascezy, pielgrzymek i krucjat. Kasztelan bractwa Jacek Ordowski wraz ze swoimi towarzyszami w ciekawy, przystępny i humorystyczny sposób przedstawili dzieje zakonów samarytańskich i rycerskich. Uczniowie zobaczyli, jak wyglądały stroje zakonne i uzbrojenie, poznali także zwyczaje rycerskie i kodeks honorowy.

Niewątpliwą atrakcją dla uczniów była możliwość osobistego wzięcia udziału w lekcji - założenia stroju i przynajmniej na chwilę przeistoczenia się w postać z minionej epoki. I chociaż noszenie ciężkiej zbroi nie jest łatwe, a przeszkolenie, któremu poddano kandydatów na przyszłych rycerzy - surowe, chętnych nie brakopwało, nawet wśród dziewcząt. Nasi uczniowie, a wśród nich Marcin Iwanowski, Michał Miłun, Juliusz Sawicki i Monika Raszkiewicz, przebrani w szaty rycerskie, na pewno zapamiętają, jak przebiegał nowicjat w Zakonie Krzyżackim, skąd wiadomo, że joannici to kawalerowie maltańscy, którzy zakonnicy byli bankierami i dlaczego ostatni mistrz templariuszy spłonął na stosie. Michał Ptaszyński na chwilę "został' przedstawicielem zakonu cystersów - wnieśli oni ogromny wkład w rozwój kulturalny i ekonomiczny średniowiecznych państw, a Michał Radzewicz i Marcel Szupieńko na własnej skórze odczuli, jak ciężka była dola pokutujących biczowników, których pielgrzymki przemierzały drogi ówczesnej Europy.

SP1 Olecko Ostatnia zmiana: 12/12/2011 E.Łapszys