ŻYWA LEKCJA HISTORII

9 października 2019r.

fot. Dorota Karczewska, Marzanna Stefanowska

"Życzę Wam, żeby już nigdy nie było wojny" - tymi słowami Jacenty Ordowski zakończył spotkanie poświęcone największemu konfliktowi zbrojnemu w historii ludzkości, wpisujące się w obchody 80. rocznicy rozpoczęcia II wojny światowej.

9 października 2019 r., tym razem wcielając się w postać polskiego porucznika, prowadzący starał się przybliżyć młodemu pokoleniu przyczyny konfliktu, przebieg i bohaterów kampanii wrześniowej - obrony Polski we wrześniu 1939r. przed agresją Niemiec i Związku Sowieckiego, trudy życia w obozie koncentracyjnym czy heroizm powstańców warszawskich.

Niewątpliwą atrakcją każdego spotkania jest możliwość przymierzenia historycznego stroju. W związku z tematem uczniowie mogli wcielić się w postacie: niemieckiego żołnierza, polskiego oficera, więźnia obozu koncentracyjnego czy powstańca warszawskiego. Wyjątkowo jeden ze strojów pozostał tylko elementem scenografii - nikt nie złożył czarnego munduru członka tajnej policji Gestapo, symbolu niemieckiego terroru.